Offline kamp- mjesto susreta s čovjekom u nesvakidašnjim uvjetima
Ljetne kamperske dane mladi su iskoristili i na rekreativan način te su spas od ljetnih vrućina potražili u obližnjem bazenu. Njih 40, zajedno s voditeljima i vršnjačkim edukatorima su se nakon doručka uputili na kupanje gdje su proveli zanimljiv četvrti dan kampa, družeći se uz kupanje, pizzu, razne društvene igre te ples.
U toku programa imali su jednu zanimljivu aktivnost, tj. animatorski ples u vodi kojim su oduševili sve prisutne. Po povratku u svoje kampersko dvorište sudionici su večerali ukusan roštilj koji je pripremio logistički tim kampa. Zadnju večer su završili na malo drugačiji način nego što je to bilo prethodnih dana, pa su uz logorsku vatru, okupljeni u krug pržili banane, igrali razne igre kroz koje smo uvidjeli kolika je moć njihovog zapažanja i koliko su se uspjeli upoznati i približiti s drugima, nepoznatima, a da to nije preko društvenih mreža i mobitela. Uz vatru su se i pripremili za spavanje večernjom meditativnom molitvom u kojoj je svatko imao priliku izreći svoju vlastitu zahvalu za dane provedene na kampu.
Nakon 5 dana bez signala, upoznavanja novih, drugih i drugačijih, završena je ljetna kamperska Offline avantura. Sudionici iz raznih škola s područja Bosne i Hercegovine imali su priliku okušati se u jednom posebnom izazovu, koji je malo neobičan za današnji suvremeni način života. Spavanje u šatorima, u vrećama za spavanje, korištenje jedine društvene mreže – osoba do mene, obavljanje raznih poslova od čišćenja, pranja, pospremanja mladima je otvorila neke nove vidike kroz koje su se mogli preispitati koliko se snalaze i koliko su kreativni u ne tako uobičajenim uvjetima.
Iako mladi, pokazali su spremnost za timski rad i spremnost u neočekivanim situacijama što pokazuje njihovu snalžljivost i otvorenost ka istraživanju novoga. Zadnji dan kampa, vršnjački edukatori Ana Eldić, Matea Tunjić, Sara Epet, Ivan Pedljo, Andrea Filipović i Amanda Đogaš, te voditelji projekta Filipa Lončar i Josip Milanović, proveli su zajedničku evaluaciju sa svim sudionicima kako bi čuli ono što je bilo dobro ali i ono što može biti bolje kako bi se radilo na poboljšanju, mijenjanju i kvaliteti sadržaja, pri čemu najviše mogu pomoći kritike upravo onih koji su sudjelovali u programu. Kada su, dobili svoje mobilne telefone natrag, nisu iskazivali pretjeranu uzbuđenost jer su shvatili da je ipak osoba do nas najbolja drušvena mreža, a sve ostalo može pridonijeti izgradnji prijateljstva s drugima. Nakon ručka i zajedničke fotografije u posebnim majicama, mladi kamperi su se uputili svojim kućama u nadi da se vidimo i sljedeće godine.
Filipa Lončar