Šesta Demokratska akademija, organizirana u sklopu projekta Mladi i demokracija – Vision is Decision održana je od 4. do 8. siječnja, u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II.. Na ovom događaju sudjelovali su učenici iz sedam srednjih škola iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine: Katoličkog školskog centra Sveti Pavao iz Zenice, Katoličkog školskog centra Sveti Josip iz Sarajeva, Katoličkog školskog centra Petar Barbarić iz Travnika, Mješovite srednje škole Stjepan Radić iz Usore, Srednje škole Ivan Goran Kovačić iz Kiseljaka, Srednje poslovno-komercijalne i trgovačke škole iz Sarajeva te Katoličkog školskog centra Sveti Franjo iz Tuzle.
Petodnevni program, koji je okupio mlade u duhu suradnje i učenja, započeo je pozdravnim govorima Žakline Brnadić, djelatnice Centra, i Alena Gudala, stručnog suradnika na projektu. Sudionici su potom upoznati s edukatorima i volonterima, uključujući Unu Kovačević, Zaru Musić, Andreja Buhića i Miju Martić, te volontere iz Njemačke, Jannisa Kleckera i Ivu Zrakić. Program je osmišljen kako bi mladima pružio priliku za povezivanje, razvijanje novih znanja i aktivno sudjelovanje u radionicama.
Ova raznolika akademija omogućila je mladima stjecanje novih znanja, promicanje demokratskih vrijednosti i jačanje međusobnih prijateljstava. Program je obogatio njihova iskustva te ih inspirirao za daljnji angažman u demokratskim procesima. Tijekom pet dana sudjelovali su u brojnim radionicama koje su im pružile priliku za raspravu i analizu aktualnih tema, poput cyber nasilja i prednosti, ali i izazova društvenih mreža. Posebna pažnja posvećena je očuvanju mentalnog zdravlja u digitalnom okruženju. Jedna od ključnih radionica, Gledajmo očima ljudskih prava, pružila je uvid u temeljne principe Deklaracije o ljudskim pravima. Mladi su analizirali slučajeve kršenja prava te predlagali rješenja za izgradnju pravednijeg društva. Dobar dio vremena bio je posvećen stjecanju debatnih vještina kroz pripremu i sudjelovanje u polufinalnim i finalnim debatnim rundama, gdje su praktično primijenili pravila argumentirane rasprave.
Rekreacijski i opuštajući segment programa također je bio raznovrstan. Kroz edukativni kviz istraživali su bogatu kulturnu baštinu Sarajeva, otkrivajući njegove znamenitosti na zabavan način. Osim toga, uživali su u sportskim i animatorskim aktivnostima, filmskoj večeri te kvizovima poput Pub i Kahoot!, gdje su mogli pokazati svoje znanje i naučiti nešto novo.
Duhovni sadržaji bili su sastavni dio programa. Nedjeljno misno slavlje predvodio je vlč. Šimo Maršić, a mladi su imali priliku svakog jutra sudjelovati na svetoj misi u kapelici sv. Ivana Pavla II., smještenoj u Centru za mlade. Uz to, svaka večer završavala je zajedničkom molitvom, koju su pripremali edukatori, zahvaljujući Bogu na proteklom danu.
Sudionici programa imali su priliku proširiti svoje znanje i izvan prostora Centra za mlade, kroz organizirani posjet Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Na ulasku ih je dočekao gospodin Zoran Brkić, voditelj Odjela za javnost i medije, koji im je pružio detaljan uvid u rad ove ključne institucije. Kroz vođeni obilazak, mladi su upoznali Bijelu salu, gdje se održavaju sjednice Zastupničkog doma, te Plavu salu, prostor Doma naroda. Tijekom ovog iskustva, mogli su postavljati pitanja, dobivati odgovore od stručnjaka te na praktičan način razumjeti procese donošenja odluka i funkcioniranje demokratskih tijela. Ova posjeta bila je iznimno edukativna, omogućivši sudionicima da bolje shvate važnost parlamenta u demokratskom društvu.
Uz Parlamentarnu skupštinu, mladi su posjetili i Arhiv Bosne i Hercegovine, gdje su ih dočekali djelatnici Arhiva – Sandra Biletić, Kristina Trogrlić i Boro Jurišić. Tijekom obilaska depoa, sudionici su se upoznali s metodama čuvanja i zaštite povijesne dokumentacije. Arhiv, koji bilježi povijest Bosne i Hercegovine i njezinih stanovnika tijekom više od jednog stoljeća, ostavio je snažan dojam na sudionike. Upoznajući se s bogatstvom koje Arhiv čuva, mladi su stekli dublji uvid u povijest svoje zemlje i važnost dokumentiranja za buduće generacije.
Posebnu zahvalnost upućujemo mladima koji su svojim sudjelovanjem obogatili ovaj susret, kao i njihovim profesorima i školama koje su ih podržale u ovoj edukativnoj avanturi. Veselimo se nastavku projekta Mladi i demokracija, čije nove aktivnosti slijede već u ožujku.