Kako se približavamo svetkovini Duha Svetoga i misna nas čitanja sve više upućuju na njega. Isus kaže: „Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.“ U prvom čitanju vidimo da se ovo Isusovo obećanje obistinilo. U Crkvi …
Kako se približavamo svetkovini Duha Svetoga i misna nas čitanja sve više upućuju na njega. Isus kaže: „Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.“
U prvom čitanju vidimo da se ovo Isusovo obećanje obistinilo. U Crkvi se stvorila žestoka nedoumica treba li obraćene pogane obrezati i nametnuti im židovske vjerske zakone ili ne? Vidimo da Duh Sveti vodi Crkvu i u tome što se usred ove situacije ostvarilo zajedništvo: Braća se odlučuju posavjetovati sa apostolima i starješinama Crkve oko ovog pitanja. Gdje je ljubav i zajedništvo tamo je Duh Sveti. Prošli put smo rekli da ljubav nije isto što i sviđanje ili simpatičnost. Kršćani su bili u razmirici ali su je rješavali zajedništvom.
To je dovelo do prvog crkvenog koncila u Jeruzalemu. Još jedna stvar koja pokazuje vodstvo Duha Svetoga je što apostoli i starješine u pismu obraćenim poganima kažu „Zaključismo Duh Sveti i mi…“ Taj zaključak je bio u Duhu ljubavi: S jedne strane nisu nametali obraćenim poganima obrezanje ni Mojsijev zakon, a s druge strane, poradi ljubavi prema židovskim kršćanima, traže od obraćenih pogana da se pridržavaju minimalnih židovskih propisa kako bi mogli blagovati zajedno sa svojom braćom iz Židovstva.
Vidimo da je Zakon koji ravna Crkvom ljubav i zajedništvo. Kada nedostaju to dvoje, znači da nedostaje Duha.
Evanđelje nam daje odgovor kako postati prebivalište Duha Svetoga. Isus kaže: „Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ…“ Kako postati poput Novog Jeruzalema iz drugog čitanja koji je nazidan na temelju apostola i proroka – odnosno Novoga i Staroga zavjeta? Jednostavno. Ako je grad nazidan na apostolima i prorocima onda i mi trebamo početi zidati na apostolima i prorocima – odnosno na Riječi Božjoj. Imaš li ljubavi za Riječ Božju? Imaš li vremena u danu za čitanje Biblije? Pet minuta – pet minuta. Ako nekoga ili nešto ljubimo, to čuvamo, imamo za to vremena. „Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti.“
don Mislav Anton Botica