“Pedagoško-metodički aspekti rada s drugima” – edukacija za animatore
Protekli vikend, od 22. do 24. veljače u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. u Sarajevu održana je edukacija za animatore koji su prethodnih godina prošli kroz program Škole animatora Mladi za mlade i aktivni su u radu na svojim župama te za animatore instruktore, voditelje aktivnosti projekta.
Edukaciju je vodila doc. dr. Sandra Bjelan-Guska, profesorica na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Kroz predavanja objedinjena temom Pedagoško-metodički aspekti rada s drugima, doc. Sandra je sa sudionicima razgovarala o važnosti i nekim načelima pravilne komunikacije u odnosu voditelj – polaznik te u suvoditeljskom odnosu. Razgovarali smo o najčešćim izvorima nesporazuma u komunikaciji i metodama njihove prevencije, karakteristima lošeg slušanja, o ulozi i važnosti neverbalne komunikacije kojoj često ne posvećujemo dovoljno pozornosti u smislu njene zastupljenosti u procesu prijenosa poruka.
Budući da se animatori i animatori instruktori u svom radu često susreću sa situacijama u kojima sudionici od njih očekuju savjetodavnu ulogu, voditeljica nam je predstavila i glavne karakteristike konstuktivističkog slušanja koje podrazumijeva tehniku u kojoj ljudi stvarno slušaju jedni druge, jer je često upravo to ono što nedostaje u međuljudskim odnosima. U izgradnji odnosa povjerenja važnu ulogu ima jezik prihvaćanja koji bi trebao biti važna karakteristika animatora u njegovom radu. Jedan od alata u uspješnoj komunikaciji animatora i generalno međuljudskoj komunikaciji jest tehnika aktivnog slušanja čijoj smo se analizi kroz radionicu posebno posvetili, razgovarajući o nekim osnovnim smjernicama za aktivno slušanje te greškama koje se često svjesno ili nesvjesno javljaju, a mogu narušiti komunikacijski odnos između animatora i onoga koga animira.
U drugom dijelu edukacije pod naslovom Kako govoriti da bi nas čuli, razgovarali smo o načinima usmjeravanja poruka prema drugima, u našem slučaju prema mladima u župama i zajednicama koji sudjeluju u animacijskom procesu. Kroz različite vježbe komunikacije usvajali smo primjenu tehnike „ja“ poruke koje su uvijek bolji način izražavanja potreba i ponašanja od „ti“ poruka. Upoznali smo se sa osnovnim obrambenim mehanizmima ličnosti koje je poželjno znati prepoznati i klasificirati kod nas samih, ali i kod mladih sa kojima radimo. Doc. dr. Sandra je također naglasila važnost rada na jačanju komunikacije sa samima sobom, budući da samo izgradnjom vlastitih sposobnosti i kapaciteta možemo znanje, iskustvo i njegove plodove prenositi i na druge.
Tijekom predavanja pod nazivom Skupina vršnjaka – poligon između obitelji i svijeta odraslih, student pedagogije i animator instruktor, Antonio Topalović, razgovarao je sa animatorima o važnosti skupine kao odgojnog mjesta koje igra važnu ulogu u oblikovanju i izgradnji identiteta. Tijekom predavanja osvrnuli smo se i na važnost pripadanja mladih Crkvi, o tome što današnji mladi očekuju od Crkve, čini li Crkva dovoljno za mlade i kako to popraviti te o tome što svatko od nas individualno čini za Crkvu.
Vjerujemo da će ova edukacija uroditi plodovima u praksi i budućem radu animatora i animatora instruktora, na korist razvoja i obogaćivanja aktivnosti u župnim zajednicama te da ćemo ovako „ojačani“ koračati hrabro naprijed iskorištavajući i uvijek iznova nadograđujući znanja i vještine, crpeći inspiraciju u vječnom uzoru, Isusu Kristu.
V.G.