Prednosti i poteškoće pri pokretanju socijalnog poduzeća

foto 3

U okviru projekta “O.P.T.I.O.N.” (Prevladavanje predrasuda i promocija novih alata za profesionalnu integraciju osoba s posebnim potrebama u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori), Udruga roditelja i djece s posebnim potrebama Vedri osmijeh, s partnerima Caritasom Bosne i Hercegovine i NCM “Ivan Pavao II.”, organizirala je konferenciju “Prednosti i poteškoće pri pokretanju socijalnog poduzeća”. Konferencija je održana u Mostaru 30. lipnja 2017. godine na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru.

foto 10
Cilj ovog događaja bila je razmjena iskustava i informacija o pokretanju socijalnog poduzeća, zapošljavanju osoba s invaliditetom, te zakonskoj regulativi iz perspektive javnih ustanova, udruga, tvrtki i roditelja osoba s invaliditetom u BiH i Crnoj Gori. Zaključci konferencije su: iako u FBiH nije sustavno regulirano socijalno poduzetništvo jasno je opredjeljenje Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI da se podupire uspostava i razvoj poduzeća za zapošljavanje OSI, potrebno je raditi na zakonskoj regulativi o socijalnom poduzetništvu, UN konvencija o pravima OSI se u praksi nedovoljno primjenjuje, Zakon o MIO/PIO nema detaljno definirane odredbe o pravima OSI, osobe s invaliditetom ne smijemo dodatno onesposobljavati uzimajući im pravo na rad.

 
Na konferenciji su sudjelovali: Vinko Jerinić, rukovoditelj Sektora koordinacije razvoja i nadzora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Janja Milinković, pomoćnica ministra u Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne zaštite HNŽ-a, Marija Zebić, stručni suradnik u Federalnom Zavodu MIO/PIO, te Radoslav Dodig, direktor Gospodarskog društva za upošljavanje osoba s invaliditetom RAD-DAR. Moderator Konferencije bila je Danijela Kegelj, predsjednica Udruge “Vedri osmijeh”.

19749549 10211490005900692 1620576046 o
Projekt „O.P.T.I.O.N.” financira Europska unija, kroz IPA Program prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Ukupna vrijednost projekta je 136,970.70 EUR, od čega EU financira 99,000.00 EUR. Projekt provode udruga Vedri osmijeh i Caritas Barske nadbiskupije, u suradnji sa Nadbiskupijskim centrom za pastoral mladih “Ivan Pavao II.”, Caritasom BiH i Udruženjem paraplegičara Bar. Sufinanciranje u iznosu od 33.470,70 EUR je osigurao Caritas Italiana. Projekt se provodi od 25.07.2015. do 25.11.2017 u Bosni i Hercegovini, odnosno 25.01.2018. u Crnoj Gori.

Minja Todorović