„Koračajmo zajedno“ tragom prirodnih i kulturnih vrijednosti BiH
U razdoblju od 24. do 25. studenog 2018. godine skupina od oko 40 mladih – studenata iz Sarajeva te srednjoškolaca iz Mješovite srednje škole Travnik i Katoličkog školskog centra Petar Barbarić boravila je na studijskom putovanju u okviru interetničkog i međureligijskog projekta za mlade Koračajmo zajedno, pod vodstvom djelatnika NCM Ivan Pavao II., djelatnika navedenih škola te direktorice MSŠ Travnik gđe. Aide Lončar. Studijsko putovanje u Jajce i Bihać imalo je za cilj pružiti priliku mladima da kroz međusobno upoznavanje i otkrivanje prirodnih i kulturnih vrijednosti uvide bogatstvo zemlje u kojoj žive, kako bi u njoj mogli biti graditelji mira i protagonisti suživota.
Prvog dana putovanja, mladi su posjetili kraljevski grad Jajce, koji vijekovima čuva stupove bosanskohercegovačke državnosti te u kojemu je okrunjen posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Osim bogate povijesti, Jajce je mjesto koje odiše i brojnim prirodnim vrijednostima, te su mladi imali priliku vidjeti simbol Jajca – vodopad podno kojim se Pliva ulijeva u Vrbas. Nastavljajući put ka Bihaću, neizostavno je bilo posjetiti i dragulj na Plivi – Veliko Plivsko jezero.
Stigavši u Bihać, u večernjim satima, mladi su posjetili novoizgrađenu džamiju u Malom Luku, gdje ih je s članovima Mreže mladih pri Islamskoj zajednici u Bihaću dočekao imam Aldin Adilović te ih upoznao s odlikama islamske tradicije i kulture u Bihaću, kao i izazovima s kojima se danas susreću mladi ovoga kraja.
U nedjeljnim jutarnjim satima, prva točka programa bio je posjet Hramu Svete Trojice gdje je sudionike je pozdravio otac Dalibor Nenić, koji im je progovorio o životu pravoslavnih vjernika u Bihaću. Iako danas pravoslavaca nema mnogo na ovom prostoru i uglavnom su treće životne dobi, još uvijek nastoje očuvati svoje običaje te, istovremeno, njegovati dobre odnose s pripadnicima drugih vjera. Mladi su se potom uputili ka katoličkoj crkvi Svetoga Ante Padovanskog. U ovoj crkvi riječi dobrodošlice sudionicima je uputio fra Mario Plavčić te im ukratko predstavio djelovanje katoličkog puka kroz stoljeća na ovom prostoru, kao i primjere suživota u Bihaću u različitim povijesnim razdobljima.
Kruna ovog studijskog putovanja bio je dolazak u Nacionalni park Una, pri čemu je osobito impresivan bio posjet najvišem vodopadu unutar Parka – Štrbačkom buku. Ni kišovito vrijeme nije moglo umanjiti neizmjernu ljepotu rijeke Une, što je još jednom potvrdilo da je ova rijeka zaista jedinstvena i da s pravom nosi epitet najljepše rijeke u Bosni i Hercegovini.
Prateći zajedno tragove geografskog i kulturološkog bogatstva svoje zemlje, mladi su otkrili ljepotu suživota i međusobnog uvažavanja, o čemu su i sami progovorili:
Bosna i Hercegovina, zemlja prirodnih ljepota i divnih ljudi. Upravo mi je projekt “Koračajmo zajedno” pomogao upoznati toliko divnih ljudi i prijatelja za čitav zivot, probudio u meni osobu za koju nisam ni znala da se krije u meni, otvorio nove poglede u život i dopustio da upoznam ljepote svoje zemlje, koje svaki put zavolim sve više. Ovim studijskim putovanjem, mi kao mješovita grupa na najbolji mogući način pokazali smo kako bi ova zemlja zaista i trebala funkcionirati. – Ivona Martić
Marija Puljić