Mladi i demokracija – Vision is Decision: mladi na drugom vikend susretu

U prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. od 31.3. do 2.4. održan je drugi vikend susret u sklopu projekta Mladi i demokracija – Vision is Decision. Sudionici programa su bili učenici iz sljedećih škola Katolički  školski centar sv. Josip Sarajevo, Katolički školski centar sv. Petar Barbarić Travnik, Katolički školski centar sv. Pavao Zenica, Mješovita srednja škola Stjepan Radić Usora i Osnovna škola Nova Bila iz Nove Bile. Ovaj vikend susret okupio je 39 sudionika, uključujući profesore i edukatore, koji su se bavili utjecajem medija na stavove mladih, političkom propagandom i načinima na koji društvene mreže utječu na razvoj  glazbenih, modnih i kulturnih trendova.

Na samom početku programa, sve prisutne su pozdravili djelatnica Centra za mlade Žaklina Brnadić  te stručni suradnik na projektu Alen Gudalo. Nakon toga, mladima su se predstavili i edukatori koji će vikend provesti s njima, Lana Todosijević, Iris Vrdoljak i Danijela Jocović. Svi sudionici imali su priliku kroz aktivnost Koncentrični krugovi upoznavanja dublje se upoznati s drugima obzirom da imaju konkretne teme za razgovor koje im zadaju edukatori.  Također, kroz radionicu Mjesto u kojem živim sudionici su imali priliku analizirati mjesto u kojem žive, prednosti i nedostatke te predstaviti drugima. Uz prigodnu večernju molitvu koju su spremile vršnjačke edukatorice zaključen je prvi dan drugog vikend susreta.

Subota ja započela svetom misom koju je predvodio ravnatelj Centra za mlade vlč. Šimo Maršić. Vlč. Šimo u svojoj propovjedi iskoristio je priliku da potakne mlade na aktivno učešće u društvenom životu kao i nasljedovanje Isusa Krista u svom djelovanju. Dan je bio ispunjen aktivnostima i radionicama od samih jutarnjih sati počevši s radionicom Samosvijest koju je predvodila edukatorica Iris Vrdoljak. Navedena radionica je za cilj imala osnažiti samosvijest sudionika kroz upoznavanje sebe na primjerima iz stvarnog i virtualnog života, spoznati vlastite granice kao i osvijestit sudionike koliko zapravo vremena provode online. Naši praktikanti iz Italije Emma Piccini i Morgan Rosano osmislili su radionicu Youth for News u sklopu koje su sudionici kroz scenski prikaz imali mogućnost predstaviti najaktuelnije događaje u Bosni i Hercegovini i svijetu. Marija Marić, bibliotekarka KŠC-a Petar Barbarić je vodila radionicu pod nazivom Književno – znanstveni tekst: komunikacija kroz pismeno izražavanje te pripremila učenike za nadolazeći natječaj za literarni rad Moć jedne olovke, pri ovom projektu, gdje će mladi dobiti medijski prostor u kojem će podijeliti svoje stavove o značaju uključenja mladih u proces donošenja odluka u našoj zemlji kao i sudjelovanju mladih u političkom životu. Kroz daljnje radionice Ovisnost o internetu i Odnosi na mreži ili odnosi uživo sudionici su imali priliku testirati znanje o ovisnosti o internetu, naučiti ono što nisu znali ali i analizirati koje im je okruženje, mreža ili uživo, zapravo najzdravije za razvijanje prijateljstva. Kroz radionicu Mladi u medijima sudionici su istraživali načine medijskog prikaza mladih te kritički promišljali o temama u kontekstu kojih se spominju mladi. Subota se završila uz sadržajnu veselu večer i večernju molitvu.

Posljednji dan susreta mladi su kreirali svoju idealnu naslovnicu koristeći se sadržajem časopisa i dnevnih novina. Svetu misu predvodio je vlč. Drago Župarić uz prigodnu posvetu maslininih grančica i čitanje Muke Gospodina našeg Isusa Krista po Mateju.

Radujemo se trećem vikend susretu u okviru projekta Mladi i demokracija – Vision is decision koji je planiran u svibnju.   

U nastavku najbolji esej bio je na temu „Kad se male ruke slože, sve se može“ koji su napisali učenici: Lana Lazić- KŠC Zenica, Gabrijel Topalović- KŠC Travnik, Emma Stanišić- KŠC Zenica, Katarina Jurčević- OŠ Nova Bila, Noa Martinović- KŠC Sarajevo, Adrian Jurić-KŠC Sarajevo. 

Kad se male ruke slože, sve se može

„Kad se male ruke slože, sve se može“ slogan je koji smo mnogo puta mogli čuti od ljudi iz našega

okruženja. I čuli smo ga, ali površno, ne pitajući se zaista koju poruku sobom nosi te koja je snaga što se u njemu krije. Mogli bismo dobro promisliti o tome.

Čovjek od ranog djetinjstva biva izložen različitim utjecajima koji ga kasnije formiraju i oblikuju

njegovu ličnost. Pokušajmo se osvrnuti na današnji sustav obrazovanja i način na koji se radi s

mladima. U našoj državi lako je uočiti problem sa socijalizacijom u radu s djecom. Pogotovo u

današnje vrijeme kada su ljudi sve više otuđeni jedni od drugih. Srećom, u našem društvu postoje

organizacije kao NCM, čiji je primarni cilj okupiti mlade, stvarati zajednice, mostove i poveznice među njima u svim gradovima naše zemlje. Projekti NCM-a potiču sastanke, grupne radove koji dovode do promjena u zajednici, društvu, krenuvši od naših škola, gradova, a optimistični smo, i cijele zemlje.

Razvijanjem ovih sposobnosti grupnog rada, razvijamo se i mi kao individue koje dijele, razmjenjuju i traže najbolja rješenja. Grupiranjem naših individualnih sposobnosti, stvaramo jake grupe, puno ruku koje su skupa snažnije. Čovjek kao individua jest sposoban za mnogo toga, ali u suradnji s drugima uspijeva ostvariti mnogo više. Razvijanje socijalnih vještina počinje od najranije dobi; u vrtićima, školama, a naš NCM je definicija odgoja mladih za društveno aktivne i informirane članove društva.

Ovaj način odgoja stvara ljude kompetentne za rad i spremne za različite vrste izazova.

Na samom kraju, evidentno je da su nam ovakvi vidovi obrazovanja itekako potrebni te da se treba

zalagati za njihov daljnji razvoj. Čovjek je socijalno biće koje ne može funkcionirati samostalno. Stoga, promislimo i kažimo još jednom zajedno: „Kad se male ruke slože, sve se može!“